strona g³ówna

INFORMACJE O K£ "¯UBR" W SZCZECINIE

 
Ko³o £owieckie "¯ubr" 
w Szczecinie
£abuñ Wielki 51
72-315 Resko

konto: PKO BP S.A.  O/Gryfice 50 1020 2821 0000 1802 0001 9299


adres e-mail: sekretarz.zubr@wp.pl


Zarz±d Ko³a £owieckiego "¯UBR" w Szczecinie

prezes   Krzysztof G³adki
³owczy   Stanis³aw Da¶ko
pod³owczy   Andrzej Ornowski
skarbnik   Waldemar Dziaczek
sekretarz   Wojciech Olszewski
prezes ³owczy pod³owczy skarbnik sekretarz

Komisja rewizyjna

H. Hagno D. Rachubiñski P.Dziadowiec


     Ko³o za³o¿one zosta³o w 1953 r. Pierwszym prezesem zosta³ Jan Kowalewski. W momencie za³o¿enia liczy³o 12 cz³onków i dzier¿awi³o dwa s±siednie obwody nr 28 i 29, po³o¿one na terenie ówczesnych powiatów Gryfice i £obez w woj. szczeciñskim, Nadle¶nictwo Resko. W pó¼niejszym okresie, po zmianie granic zmieniono numeracjê na obwód nr 24 i 25, które w roku 1999 po³±czono i utworzono jeden obwód nr 80 o powierzchni ok. 16 ty¶. hektarów z czego 8 tysiêcy stanowi± lasy. Wystêpuje tu jeleñ, sarna, dzik. Dziêki w³a¶ciwemu zagospodarowani lasu pod wzglêdem ³owieckim (siedliska borowe – 60%,  siedliska le¶ne - 20%,  olesy - 20%) w ¶rodowisku borowym utrzymuje siê populacja jelenia. Z up³ywem czasu wzros³a ilo¶æ cz³onków i obecnie ko³o liczy 75 my¶liwych  z czego 60 z nich posiada uprawnienia selekcjonerskie. Cz³onkowie Ko³a s± w³a¶cicielami 20 psów my¶liwskich. 

    Opracowano w latach 70-tych plan kompleksowego zagospodarowania ³owieckiego w porozumieniu z Administracj± Lasów Pañstwowych. W wyniku realizacji tego programu wybudowano w lesie 12 magazynów pa¶ników i 30 pa¶ników dla sarny, za³o¿ono 15 buchtowisk dla dzików o powierzchni 6 ha, które systematycznie przez ca³y rok by³y zasilane ziemniakami, burakami i zbo¿em. W ramach ochrony pól za³o¿ono 10 pasów zaporowych o ³±cznej powierzchni 3 ha. W uzgodnieniu z ALP pozostawiono w m³odnikach fragmenty drzewostanów w których nie wykonano zabiegów pielêgnacyjnych w celu stworzenia dobrych warunków bytowania zwierzyny. Wykonano i rozmieszczono w ca³ym ³owisku 360 sztuk lizawek, lokalizuj±c je w miejscach bytowania zwierzyny. W ramach powy¿szego planu w uzgodnieniu z nadle¶nictwem w Resku wykonano 3 remizy le¶ne sadz±c gatunki drzew i krzewów wzbogacaj±cych biocenozê le¶n±. W latach 70-tych i 80-tych, ko³o utrzymywa³o ¶cis³± wspó³pracê z Pañstwowymi Gospodarstwami Rolnymi co skutkowa³o uzyskaniem du¿ej ilo¶ci karmy do zasilania pa¶ników i pasów zaporowych. W zamian koledzy my¶liwi pomagali PGR w grodzeniu pól, na których wystêpowa³y najwiêksze szkody wyrz±dzane przez zwierzynê w uprawach rolnych. 
W latach 1960-1991, prawie ka¿dego roku my¶liwi Ko³a "¯ubr" w Szczecinie wraz z rodzinami brali udzia³ w akcji "sadzenia lasu" na terenie dzier¿awionego obwodu.

    Obecnie ko³o ³owieckie posiada w³asny ci±gnik wraz z najpotrzebniejszym sprzêtem do uprawy poletek ³owieckich, zak³adania pasów zaporowych, wywozu karmy itp. Do obs³ugi ci±gnika i prac zatrudniony jest pracownik na pe³nym etacie. W celu zmniejszenia odszkodowañ w uprawach rolnych zakupiono 15 km siatki, któr± w porozumieniu z rolnikami grodzi siê najbardziej nara¿one na zniszczenie przez zwierzynê uprawy rolne. Ponadto ka¿dy cz³onek ko³a, zobowi±zany jest wypracowaæ w sezonie gospodarczym 40 godzin przy budowie urz±dzeñ ³owieckich i zagospodarowaniu ³owiska. Ka¿dego roku na terenie obwodu uprawia siê 15-20 ha poletek z przeznaczeniem na karmê dla zwierzyny. Na gospodarkê ³owieck± przeznacza siê w ka¿dym sezonie ok. 20 ty¶. z³, jest to ok. 40-50% wp³ywów w danym sezonie. 
Ko³o posiada w³asn± dzia³kê rekreacyjn±, na której znajduje siê baza noclegowa przeznaczona dla my¶liwych spoza terenu obwodu.
Kompleksowy program zagospodarowania ³owieckiego owocuje bardzo dobrymi wynikami w postaci medalowych trofeów ³owieckich. W dorobku swoim ko³o mo¿e poszczyciæ siê nastêpuj±cymi trofeami: wieñce jeleni byków medal z³oty - 3 sztuk, medal srebrny - sztuk 21, medal br±zowy - sztuk 15. Dwa wieñce na Miêdzynarodowej Wystawie Expo 81 w Bu³garii zdoby³y srebrny i z³oty medal. 
W rankingu trofeów medalowych Ko³o £owieckie "¯ubr" w Szczecinie zajmuje pierwsze miejsce w okrêgu szczeciñskim.

    Od ponad 30 lat organizowane s± polowania dla my¶liwych dewizowych. Do odstrza³u przeznacza siê od 15 do 20 procent z ogólnego planu pozyskania zwierzyny. Dotychczas polowali w naszym kole: Niemcy, Belgowie, Francuzi, Szwedzi, Duñczycy i Austriacy.
W dzier¿awionym obwodzie ³owieckim stan zwierz±t ³ownych utrzymywany jest na sta³ym poziomie i wynosi: jelenie 190 sztuk, sarny 400 sztuk, dzika 170 sztuk. Plan pozyskania zwierz±t ¶rednio w sezonie wynosi:
- jelenie - 60 sztuk,
- sarny -110 sztuk, 
- dziki - 120 sztuk.

    Od pocz±tku swojego istnienia ko³o przywi±zuje du¿± wagê do wspó³pracy z Administracj± Lasów Pañstwowych, organami administracji samorz±dowej, miejscowymi szko³ami, Policj±, stowarzyszeniami lokalnymi oraz miejscow± ludno¶ci±. 

    W latach 60-tych ko³o wspomaga³o rodziny dotkniête tragediami ¿yciowymi. Pomoc polega³a na remoncie budynków mieszkalnych po po¿arze, zakupie odzie¿y dla dzieci, podrêczników szkolnych i zabawek. Ko³o ufundowa³o równie¿ ksi±¿eczkê mieszkaniow± dla osieroconego dziecka.
    W tym okresie podjêto równie¿ akcjê ratowania ko¶cio³a w Iglicach, bêd±cego zabytkiem klasy zero z XVI wieku, polegaj±c± na powa¿nym wsparciu finansowym oraz przygotowaniu elementów drewnianych do remontu dachu. Powy¿sza inicjatywa wywar³a pozytywny odd¼wiêk w¶ród miejscowej ludno¶ci i przyczyni³a siê do pog³êbienia wiêzi ze spo³eczeñstwem.
    Ko³o wspó³pracuje z okolicznymi szko³ami tj. SP w £abuniu Wielkim, SP Wicimice, SP Wyszobór, Liceum w Resku. W ramach organizowanych spotkañ prezentujemy m³odzie¿y cele naszej dzia³alno¶ci oraz idee ochrony ¶rodowiska. W 1969 roku w konkursie "Ka¿de dziecko przyjacielem zwierz±t" zorganizowanym przez ZW LOP, pierwsze miejsce zdoby³a SP w £abuniu Wielkim, której opiekunem i sponsorem jest nasze ko³o. 
     Corocznie z okazji Dnia Dziecka organizowany jest festyn, podczas którego dzieci i m³odzie¿ wraz z rodzicami bior± udzia³ w zabawach i konkursach z dziedziny przyrody i ³owiectwa. Na spotkaniach prezentowane s± psy ras my¶liwskich cz³onków naszego ko³a. W ramach wspó³pracy z m³odzie¿± Liceum Ogólnokszta³c±cego w Resku, w klasie o profilu le¶nym, organizujemy zbiorowe polowania szkoleniowe. Równie¿ co roku w ramach wspó³pracy z m³odzie¿± szkoln± skupujemy od 6 do 12 ton ¿o³êdzi i kasztanów przeznaczonych na karmê dla zwierzyny ¿yj±cej dziko. Dla wszystkich szkó³ na terenie obwodu prenumerujemy "£owca Polskiego".

    Ko³o £owieckie "¯ubr" w Szczecinie od wielu lat z pozytywnym skutkiem zachêca do wspó³pracy okoliczne ko³a ³owieckie do wspólnych inicjatyw maj±cych na celu propagowanie kultury ³owieckiej w¶ród spo³eczeñstwa i integrowania ¶rodowiska my¶liwych we wspólnym dzia³aniu. Corocznie organizowane s± wystawy ³owieckie w Resku. W 2004 roku na Do¿ynkach w Resku na specjalnie przygotowanym stoisku zgromadzono i zaprezentowano ponad 600 trofeów ³owieckich, galeriê fotografii przyrodniczej. Prezentacje cieszy³y siê du¿ym zainteresowaniem. Wystawê odwiedzi³o ponad 2,5 tysi±ca osób. 
Od wielu lat organizowane s± w P³otach Msze Hubertowskie. W 2004 roku zorganizowana w P³otach wspólnie z o¶ciennymi ko³ami Msza Hubertowska z udzia³em arcybiskupa Kamiñskiego, zosta³a zarejestrowana przez telewizjê, a program emitowany by³ w ca³ym kraju przez telewizje regionalne.

    W ramach wspó³pracy z Policj± oraz Stra¿± Le¶n± przeprowadzane s± liczne akcje, maj±ce na celu likwidacjê k³usownictwa. Podczas powy¿szych dzia³añ zlikwidowano nielegalnie posiadan± broñ paln± oraz zak³adane du¿e ilo¶ci wnyków. Powy¿sze dzia³ania przyczyni³y siê do ograniczenia k³usownictwa. 
W zakresie wspó³pracy z innymi podmiotami, Ko³o £owieckie "¯ubr" w Szczecinie sponsoruje realizacjê programu profilaktycznego "Bezpieczny Powiat £obeski" pilotowany przez Komendê Powiatow± Policji w £obzie. 

W celu godnego reprezentowania Polskiego Zwi±zku £owieckiego, ko³o dokona³o zakupu sztandaru i wszyscy cz³onkowie ko³a posiadaj± mundury galowe. Poczet sztandarowy naszego ko³a bierze udzia³ w wielu uroczysto¶ciach na terenie okrêgu szczeciñskiego.

Od wielu lat cz³onkowie ko³a brali aktywny udzia³ w pracach Wojewódzkiej Rady £owieckiej, a obecnie Okrêgowej Rady £owieckiej w Szczecinie. Aktualnie, jeden z cz³onków przewodniczy Okrêgowej Komisji Rewizyjnej, drugi jest przewodnicz±cym Komisji Wyceny Trofeów £owieckich, trzeci natomiast cz³onkiem Komisji Etyki i Zwyczajów £owieckich. Cz³onkowie ko³a ¯ubr aktywnie uczestnicz± w dzia³alno¶ci popularyzatorskiej zrzeszenia. W 2005 roku dwóch cz³onków ko³a zajê³o dwa pierwsze miejsca w konkursie fotograficznym organizowanym corocznie przez Komisjê Etyki i Zwyczajów £owieckich OR£ w Szczecinie. 

     Od 2001 roku Ko³o £owieckie "¯ubr" w Szczecinie, posiada profesjonaln± stronê internetow± popularyzuj±c± ³owiectwo oraz dzia³alno¶æ naszego ko³a w ¶wiatowym internecie. Opisy psów my¶liwskich oraz zwierz±t ³ownych s± jedynymi stronami w polskim internecie o tej tematyce. Strony te ciesz± siê du¿± ogl±dalno¶ci± - ³acznie - 800 tys. odwiedzin. Strony te w znacznym stopniu oddzia³uj± na poprawê wizerunku my¶liwych i ³owiectwa w Polsce.

   W 2009  roku K£ ¯ubr rozpoczê³o budowê hubertówki w £abuniu Wielkim.

Za szczególne zas³ugi w dzia³alno¶ci ³owieckiej nasi cz³onkowie zostali odznaczeni nastêpuj±cymi odznaczeniami zrzeszenia:
- 1 Z³om,
- 1 z³oty Medal Zas³ugi £owieckiej,
- 3 srebrne Medale Zas³ugi £owieckiej,
- 10 br±zowych Medali Zas³ugi £owieckiej.
- 2 Medale ¶w. Huberta

     Zas³u¿onym dla ko³a jest Kol. Eugeniusz Pawêzka cz³onek od 1961 r. do 1971 roku skarbnik, a do 2000 roku prezes ko³a  - aktualnie Honorowy Preses Ko³a - odznaczony "Z³omem", srebrnym i br±zowym Medalem Zas³ugi £owieckiej. Kol. W³adys³aw £obaszewski by³y prezes K£”¯ubr”, który jako ówczesny  zastêpca dyr. PGR w Wyszoborze  wniós³  du¿y wk³ad w do¿ywianie zwierzyny na naszych ³owiskach w okresach zimowych. Kol. Stanis³aw Dziubek, który wniós³ szczególny wk³ad przy dokarmianiu, budowie urz±dzeñ dokarmiaj±cych, uprawie poletek ³owieckich. Inni zas³u¿eni dla ko³a to: Ireneusz Kiryk, który pe³ni³ funkcjê skarbnika, ³owczego,  przewodnicz±cego Komisji Rewizyjnej w kole. Boles³aw Och – d³ugoletni ³owczy i sekretarz ko³a. Józef Ziemiañski, jako stra¿nik ³owiecki – ograniczy³ znacznie wnykarstwo i du¿o czasu po¶wiêci³ szacowaniu szkód ³owieckich. Inni zas³u¿eni Koledzy to - Barbara Wojnicz, Andrzej Wais, Jan Wójcik, Hieronim Sieciñski, Stanis³aw Hagno, Jerzy Pra¿ucha. 

     Cz³onkowie K£ ¯UBR w Szczecinie, którzy odeszli do Krainy Wiecznych £owów: Ludwik Kokoszyñski, Zygmunt Szperkowski, Aleksander Chojnacki, Józef Pietrzak, Kazimierz Ma¶lij, Edmund Toczkowski, Emil Cholewa, Piotr Makarewicz, Józef Droñ, Edward Chewak, Miko³aj Waryñski, Józef Wêgrzynowicz, Henryk Zieliñski, Wiktor Wójtowicz, Aleksander Lewicki, Bernard Gehrtz, Stanis³aw Poleszuk, Dariusz Mazur, Wies³aw Paw³owicz. Janusz Osiak, Stanis³aw Dziubek,,Wac³aw Borowiak, Zbigniew Sêdlak, Mariusz Pawêzka


W 2005 roku Ko³o zosta³o odznaczone Z³otym Medalem Zas³ugi £owieckiej a w 2018 roku Z³omem

 

 zobacz fototografie  cz³onków ko³a

 

znaczek z okazji 40-lecia znaczek z okazji 50-lecia znaczek z okazji 60-lecia znaczek z okazji 65-lecia 

 

       
     
 

Informacje tylko dla cz³onków ko³a

 

 

 Wszystkie materia³y zawarte w tym serwisie, s± moj± w³asno¶ci± lub osób, które wyrazi³y zgodê na ich zamieszczenie. Zabrania siê zapo¿yczania, kopiowania czê¶ci lub ca³o¶ci bez uprzedniego kontaktu.

 

 

 

 

 


| Akty prawne | Terminarz strzelecki | Zarz±dy Okrêgowe PZ£ | Imprezy Kynologiczne | Zwi±zek kynologiczny | Odznaczenia ³owieckie |  Krzy¿ówki o tematyce ³owieckiej | £owiectwo w malarstwie | Muzyka my¶liwska online| Sygna³y my¶liwskie | Test IQ dla my¶liwych | Gry online | Psy my¶liwskie  | Zwierzêta ³owne | S³ownik gwary ³owieckiej | Testy ³owieckie  | Testomania | Zabawy z cieniem | Filmy przyrodnicze i ³owieckie | Zwierzêta ³owne na znaczkach | Odg³osy zwierz±t | Systematyka zwierz±t |  Galeria fotografii przyrodniczo-³owieckiej  | Zwyczaje i ceremonia³ ³owiecki | Pozyskanie zwierz±t ³ownych w Polsce | £owiecka strona dla dzieci | 

 

       Strona g³owna   © Ryszard £osiniecki