strona główna  | zwierzęta | ankieta | psy myśliwskie | akty prawne | programy | gry i zabawy na stronie

  

 
 
 

  

Myśliwi wśród zwierząt

Pająki

Pająki dzięki specjalnym gruczołom na końcu odwłoka produkują wydzielinę białkową zwaną nicią pajęczą. Za pomocą tej nici budują konstrukcje zwaną pajęczyną o kształcie najczęściej spiralnym. Powstała w ten sposób sieć stanowi pułapkę dla ofiar pająka. Pająk oczekuje na ofiarę w centrum sieci, lub na jej obrzeżu. Wpadający ma lepką sieć owad powoduje drgania informując pająka o zdobyczy. Myśliwy zbliża się do ofiary oplata ją nicią i wstrzykuje jad paraliżujący, lub płyn umożliwiający trawienie. Istnieje kilka gatunków pająków. które żyją w koloniach, budują olbrzymie pajęczyny i polują zespołowo. Jeden z gatunków pająków chwyta swoje ofiary na "lasso". Wisząc na przednich odnóżach rozpościera pomiędzy odnóżami tylnymi nić i oczekuje na zdobycz. Kiedy jakiś owad zbliży się wystarczająco blisko, wyrzuca odnóża i zarzuca lasso na ofiarę oplatając ją nicią.

Modliszka

Modliszka posiada parę bardzo silnych  chwytnych ramion. Jest to śmiertelna broń dla ofiar tego owada. Pozostając w bezruchu, lub ostrożnie zbliżając się do ofiary, wyczekując moment, kiedy ofiara jest w zasięgu jej śmiertelnych ramion. Szybki chwyt uniemożliwia ucieczkę. Zdobycz pożerana jest na miejscy. 

Ale zdarza się, że sam myśliwy staje się ofiarą. Modliszka została zauważona przez jaszczurkę, której już nie ucieknie.

Kameleon

Kameleon należy do najlepiej wyposażonych myśliwych. Ma niezależnie obracające się oczy. Może zmieniać swój kolor upodobniając się do otoczenia. Ma bardzo chwytny ogon oraz chwytne kończyny. Posiada język, którym chwyta zdobycz z dużej odległości.

Wszystkie te cechy rekompensują mu bardzo powolne poruszanie się. 

Kiedy myśliwy zbliży się na odpowiednią odległość, wyrzuca długi i lepki język, którym przyciąga zdobycz.

Lampart

Lampart jest dla wielu symbolem siły. Po mistrzowsku pod osłoną nocy podkrada się do ofiary. Wspaniałe umaszczenie maskujące pomaga mu zbliżyć się do zdobyczy na bliską odległość. Wszystkie koty dobrze widzą w ciemności, jednak nie odróżniają barw. Widzą w kolorze niebieskim i zielonym. Lampart polega również na czułym węchu. W ciemnościach podkrada się do zdobyczy bardzo blisko jak tylko jest to możliwe. Skok i szczęki  zaciskają  się  na szyi ofiary miażdżąc tchawicę. Lampart  poluje  samotnie i aby uchronić  swoją zdobycz przed padlinożercami (hieny) wciąga swoją zdobycz na drzewo. Często lampart patroszy ofiarę, przez co staje się lżejsza. W przeciwień- stwie do lwów, które dzielą się zdobyczą lampart, jako samotny myśliwy zjada ofiarę sam.

Gepard

Najszybsze zwierze lądowe świata - gepard jest stworzony do sprintu i do zabijania. Kot ten ma wspaniały wzrok przystosowany do polowania w ciągu dnia. Ma lekki szkielet i opływowy kształt. Osiąganie dużych prędkości gepard zawdzięcza budowie kręgosłupa, który jest bardzo giętki umożliwiając wyginanie całego ciała. Ogon porusza się jak ster umożliwiając zwroty w 

czasie pościgu. Wszystko to sprawia, że gepard jest maszyną do osiągania dużych prędkości. Może biec z prędkością 100 km/godzinę. Gepard przez długi czas wypatruje horyzont w poszukiwaniu ofiary. Wypatrzywszy zdobycz zbliża się niezauważony na odległość 45 metrów od ofiary. Biegnąc gepard wytwarza ciepło, które jest niebezpieczne dla przegrzania mózgu, dlatego musi szybko schwytać ofiarę. Biegnie szybko i krótko. Drapieżnik zarzuca pazury w ofiarę, przewraca ją, wbija kły w gardło przegryzając tchawicę. Szybko zjada ofiarę, aby nie została odebrana przez lwa, lub padlinożerców (hieny). Gepardy rodzą się z instynktem łowieckim. Młode ćwiczą techniki polowania. Kiedy dorosną pozwoli im to być efektywnymi myśliwymi.

Orły

Orły należą do największych ptaków drapieżnych. Większość orłów łączy się w pary na całe życie. Ptaki te zakładają gniazda na wierzchołkach drzew lub na niedostępnych występach skalnych. Orły posiadają silny zakrzywiony dziób i silne szponiaste palce. Rozpiętość skrzydeł przekracza 2 m. Posiadając dobry wzrok orły wypatrują ofiary siedząc na gałęziach drzew, lub szybując w powietrzu wykorzystując prądy wznoszące. Na wypatrzoną zwierzynę (gryzonie, gady, płazy, drobne ssaki, ryby) orzeł spada lotem nurkowym chwytając ofiarę swoimi szponami. Większość orłów nie jest padlinożercami.

Sowy

Rekiny

Rekin jest rybą. Spośród około 250 gatunków rekinów dla człowieka niebezpiecznych może być najwyżej 25 w tym

 najgroźniejszy żarłacz biały (rekin ludojad). Największe z nich np. rekin wielorybi (największa ryba) żywi się planktonem. Rekin odnajduje swoją zdobycz przy pomocy wspaniale rozwiniętych zmysłów. Dzięki węchowi potrafi zlokalizować ofiarę z odległości kilku kilometrów. Dzięki słuchowi odbiera fale niedostępne dla ucha ludzkiego. Woda dobrze przenosi dźwięki, dlatego odległość ta może sięgać nawet dziesiątek kilometrów. Niektóre rekiny posiadają do trzech tysięcy ostrych jak brzytwa zębów ułożonych w kilka rzędów, które w miarę ich ubywania wymieniają się. Wiele gatunków rekinów atakuje ofiary, które są zbyt duże do spożycia w całości, w związku z czym ograniczają się one do wyrywania fragmentów ich ciała. Rekin ludojad i żarłacz tygrysi mają olbrzymie, szerokie, piłkowane zęby, znakomicie dostosowane do pozyskiwania w ten sposób pożywienia. Wiele koleniokształtnych ma zarówno w dolnej, jak i w górnej szczęce małe, zachodzące na siebie, zbliżone zęby o ostrych krawędziach. Działają one niczym ostrze piły i mogą być używane do odcinania kawałków ofiary. W dolnej szczęce wygryzacza znajdują się duże, wysoce wyspecjalizowane, przypominające piłę zęby. Kiedy rekin tego gatunku atakuje, wbija dolne zęby w ciało ofiary, a górną wargą przysysa się do niej, po czym wykonuje pełny obrót (o 360°), wycinając w ten sposób okrągły kawałek mięsa. W ten sposób mały rekin może atakować znacznie większe od siebie zwierzęta, jak duże ryby i wieloryby. 

Krokodyle

Wilki

strona w opracowaniu

strona główna serwisu

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Koło łowieckie "ŻUBR" w Szczecinie


Uwagi odnośnie stron internetowych prosimy kierować do webmastera